İpucu: Google Play Store Developer Hesabı Nasıl Alınır/Açılır?

Jun 19, 2012 | Category: Android, Google Mobile

Google Play Store Android

Android Market‘in adının Google Play Store olmasının ardından köklü değişikliklere giden Google, Türkiye’denuygulama satın alma ve geliştiricilere uygulama ve oyunlarınımarkete koyma konusunda yolları da açmıştı.

Android oyun ve uygulama geliştirenler veya geliştirmek isteyenler için bu yazımızda Google Play Store Developer yani geliştirici hesabı nasıl açılır/alınır detaylı olarak anlatacağız. Developer hesap ücretinin 25$ olduğunu söylemekte fayda var…

 

Siz de profesyonel olmasa da Android uygulama veya oyun geliştiriyor ve bunları Google Play Store’a koyarak satmak veya ücretsiz olarak koyarak insanlara tanıtmak mı istiyorsunuz? Eminiz bu yazımız ilginizi çekecektir. Apple App Store’da iPhone ve iPad uygulamalarını satmak veya tanıtmak istediğinizde Developer hesabı için 100$ ödemeniz gerekirken, Android için bu rakam 25$ olarak belirlenmiş ve kullanıcıların uygulamalarını yayınlamaları konusunda uygun bir ücret sağlanmış diyebiliriz.

İsterseniz lafı fazla uzatmadan Google Play Store’da uygulama ve oyun yayınlamak için Developer hesabı nasıl açılır anlatamaya başlayallım:

1-) Öncelikle Google Play Store Developer Sign Up adresine girerek, Google hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi, sizden uygulamaların altında görünecek olan Developer ismi, e-mail adresiniz, telefon numaranız gibi bilgiler istenecektir.

Google Play Store developer

2-) Bilgileri doldurup Continue dediğinizde; sizden Google Play Store hakkında bilmeniz gereken kullanım şartlarını kabul etmeniz istenecektir. Bu şartları okuduktan sonra kabul ederek devam edebilirsiniz.

3-) Şartları kabul ettikten sonra Developer hesabı için ödeyeceğiniz 25$ (1 yıllık) ücretin çekilmesi için kredi kartı bilgileriniz istenecektir. Bu bilgileri doldurduktan sonra ödeme kısmına yönlendirileceksiniz. Yönlendirildiğiniz sayfada; ne hizmeti alacağınız ve ücreti belirtilmiştir. 1 yıllık Android Developer hesabı için 25$ ‘lık bir ücret kredi kartınızdan çekilecektir.

Google Play Store Android developer

4-) Ödemeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğinizde; karşınıza siparişinizin Google’a gönderildiğine dair bir fatura ekranı çıkacaktır. Ayrıca bu fatura bilgileri mail adresinize de gönderilecektir.

Google Play Store Android Developer

5-) Ödemeniz onaylandıktan sonra Google Play Developer Site‘sine giderek; Google Play Developer hesabınızın onaylandığını göreceksiniz. Artık geliştirdiğinizAndroid uygulama ve oyunlarınızı Google Play Store’da yayınlayabilirsiniz.

Google Play Store Android developer

Bu yazımızda; Google Play Store’da uygulama ve oyun yayınlamanız için Google Play Developer hesabı nasıl alınır detaylı bir şekilde anlattık. Bir sonraki yazımızda Google Play Store’da uygulama nasıl yayınlanır detaylı bir şekilde anlatacağız.

From: Android Planet

Bookmark and Share
Permalink Comments (0) Jun 19, 2012

Comments are closed.